I nedan kalendarium hittar du sommarens alla 50 konserter inom serien Musik på Sörmländska Slott & Herresäten, samt länkar till teaterföreställningen Ett dockhem, som spelas i Teaterladan vid Nynäs slott.

Det är respektive arrangör som ansvarar för biljetterna till konserten/konserterna. Klicka gärna på någon av nedan konsertlänkar för att läsa mer om respektive konsert. Alla länkar öppnas i nytt fönster. 

Vissa av konserterna är märkta med USS - Ung Svensk Solist eller UST - Ung Svensk Tonsättare. 

På bilden ser vi Bach re:Imagnied, som spelar på Scenkonst Sörmland den 7 augusti. Foto Heikki Tuuli.

JUNI
Kvällens frihet
Gripsholm, lördag 15 juni, klockan 17.00

Amper, Grotherus & Koranyi
Nynäs, söndag 16 juni, klockan 16.00

Sören Hermansson & Karin Hellqvist
Sigridslunds Café, tisdag 18 juni, klockan 19.00

Kvällens frihet
Eskilstuna stadsbibliotek, onsdag 19 juni, klockan 19.00

BachEnsembleN Sörmland
Ekensholm, måndag 24 juni, klockan 19.00

Jazzmagi - familjekonsert
Haneberg, tisdag 25 juni, klockan 12.00

Sväng
Sigridslunds Café, tisdag 25 juni, klockan 19.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, onsdag 26 juni, klockan 18.00

Sväng
Holmberget, onsdag 26 juni, klockan 19.00

Julie & Andreas
Ericsberg, torsdag 27 juni, klockan 18.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, torsdag 27 juni, klockan 18.00 

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, fredag 28 juni, klockan 18.00 

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, lördag 29 juni, klockan 18.00 

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, söndag 30 juni, klockan 18.00 

JULI
Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, onsdag 3 juli, klockan 18.00

Lövstabruks kammarsolister - USS
Lagersberg, 3 juli, klockan 19.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, torsdag 4 juli, klockan 18.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, fredag 5 juli, klockan 18.00

Camerata Nordica's Quartet feat Anette Kumlin - UST
Järntorget, lördag 6 juli, klockan 12.00

Jazzmagi - familjekonsert
Follökna, lördag 6 juli, klockan 16.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, lördag 6 juli, klockan 18.00

Spöket och Hovmusikanterna - familjekonsert
Mälsåker, söndag 7 juli, klockan 14.00

Camerata Nordica's Quartet feat Anette Kumlin - UST
Klostervillan, söndag 7 juli, klockan 17.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, söndag 7 juli, klockan 18.00

Trio Wolski
Sigridslunds Cafe, tisdag 9 juli, klockan 19.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, onsdag 10 juli , klockan 18.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, torsdag 11 
juli , klockan 18.00

Trio Wolski
Gamla Teatern, torsdag 11 juli, klockan 19.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, fredag 12 juli , klockan 18.00

Sturfält & Blüthner 1868
Spetebyhall, lördag 13 juli, klockan 16.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, lördag 13 juli , klockan 18.00

Ett dockhem - teaterföreställning
Nynäs, söndag 14 juli , klockan 18.00

Terese Lien Evenstad - USS
Stora Djulö, lördag 27 juli, klockan 15.00

Gadjos
Sigridslunds Café, tisdag 30 juli, klockan 19.00 

Frans & Malin - familjekonsert
Nyköpingshus, onsdag 31 juli, klockan 13.00

Chesaba
Nyköpingshus, onsdag 31 juli, klockan 18.00

Liliana Zavala Trio
Nyköpingshus, onsdag 31 juli, klockan 19.00

Gadjos
Nyköpingshus, onsdag 31 juli, klockan 20.00

AUGUSTI
Frans & Malin - familjekonsert
Ebelingmuseet, torsdag 1 augusti, klockan 14.00

Abel Selaocoe
Ekbackskyrkan, torsdag 1 augusti, klockan 19.00

Hudna
Gamla Teatern, torsdag 1 augusti, klockan 19.00

Gadjos
Fristadstorget, fredag 2 augusti, klockan 12.00

Hudna
Tennisparken, fredag 2 augusti, klockan 19.00

Terese Lien Evenstad Quartet - USS
Gripsholm, lördag 3 augusti, klockan 17.00

Hudna
Björndammen, lördag 3 augusti, klockan 19.00

Bach re:Imagined
Scenkonst Sörmland, onsdag 7 augusti, klockan 19.00

Liliana Zavala Trio
Ebelingmuseet, torsdag 8 augusti, klockan 19.00

Trio Mirsidrü
Fåfängan, lördag 10 augusti, klockan 18.00

Anna Kruse & Stina Ekblad
Hjortenbergskyrkan, söndag 11 augusti, klockan 18.00

Anna Malmström - USS
Sigridslunds Café, tisdag 13 augusti, klockan 19.00

Anna Malmström - USS
Lagersberg, onsdag 14 augusti, klockan 19.00

Ensemble Dasein - UST
Scenkonst Sörmland, torsdag 15 augusti, klockan 19.00

Frans & Malin - familjekonsert
Gripsholm, lördag 17 augusti, klockan 11.00

Spöket och Hovmusikanterna - familjekonsert
Gripsholm, lördag 17 augusti, klockan 13.00

Jazzmagi - familjekonsert
Gripsholm, lördag 17 augusti, klockan 15.00

Nils Gustén & Elisabeth Boström
Stålboga, lördag 17 augusti, klockan 17.00

Lövstabruks kammarsolister - USS
Gamla Tingshuset, lördag 17 augusti, klockan 19.00

Spöket och Hovmusikanterna - familjekonsert
Lagersberg, söndag 18 augusti, klockan 14.00

Dimpker Brothers feat Anette Kumlin
Ugglans Park, torsdag 22 augusti, klockan 18.30

Dimpker Brothers feat Anette Kumlin
Kulturhus Tandla skola, fredag 23 augusti, klockan 19.00

Nils Gustén & Elisabeth Boström
Gripsholm, lördag 24 augusti, klockan 17.00

Dimpker Brothers feat Anette Kumlin
Fåfängan, lördag 24 augusti, klockan 18.00

BachEnsembleN Sörmland
Stora Djulö, torsdag 29 augusti, klockan 19.00

Anna Kruse & Stina Ekblad
Strängnäs domkyrka, fredag 30 augusti, klockan 19.00

Wave Dash
Musikens Hus, lördag 31 augusti, klockan 16.00