Ta med vänner eller kollegor på lunchpoesi! Bodil Malmstens ord får nytt liv när hennes poesi möter musik.
Datum & BiljetterTa med vänner eller kollegor på lunchpoesi! I biljettpriset inkluderas lunchmacka, kaffe och vatten. Lunchen serveras från 11.00. Föreställningen börjar 12.00.
Det är snart tio år sedan som Bodil Malmsten – en av Sveriges mest älskade poeter – gick ur tiden.
Malmstens författarskap präglas av hennes säregna, rytmiska litterära språk och en ständig lek med ordens betydelser. Hon beskriver livet i fritt associerande språng mellan de stora frågorna och den individuella erfarenheten.
Skådespelarna Mats Jäderlund och Ingela Schale Berghagen tillsammans med musikern Åsa Karlberg har gjort ett urval av Bodil Malmstens dikter som framförs på Scenkonst Sörmland som ett lunchpoesiprogram.
Foto: Staffan Udd
ons 18 feb 2026, 11:00 - 13:00
Scenkonst Sörmland, Eskilstuna